Calibre Aracılığı ile Kindle Cihazlara Kitap Yüklemek

2

Son dönemde, özellikle e-kitap okuyucu satışlarının yaygınlaşmasıyla beraber Kindle da kendince bir satış ivmesi yakaladı diyebiliriz. Günümüzde, pek çok insan Kindle ve Kobo arasında karar kılamıyor, araştırmaya devam ediyor. Sadece Kindle değil, herhangi bir e-kitap okuyucu satın alanlar ise maalesef bu cihaza dışarıdan satın alınmış bir kitabın nasıl atılacağı hakkında pek bilgi sahibi değil. Bugünkü yazım, bununla ilgili olacak. Kindle cihazlara kitap yüklemek, aslında oldukça basit ancak e-mail yolu ile gönderimde sorun yaşayanlar; yahut alternatif yöntemler yok mu diyenler için ben şahsım adına calibre yardımı ile Kindle’a kitap atma yöntemini öneriyorum.

Bilindiği üzere Kindle cihazlar, MOBI uzantılı kitapları genelde sağlıklı bir biçimde açmakla beraber ePub dosyalarını cihazı içerisinde okumuyor, kabul etmiyor. Bu sebepten örneğin ePub dosya uzantılı bir e-kitabımız varsa, bu kitabı Kindle için MOBI formatına dönüştürmemiz şart. ePub’dan MOBI formatına çevirim ise çoğu zaman başarılı sonuçlar doğurabiliyor. Zira, hemen hemen aynı altyapıya sahip metin tabanlı dosyalar olarak biliniyorlar. Calibre ile rahatlıkla ePub dosyalarınızı, saniyeler içerisinde MOBI dosyalarına dönüştürmeniz mümkün.

Kindle cihazlara kitap yüklemek konusunun ilk adımı, Calibre aracını edinmekle başlıyor. Calibre’yi web sitesi calibre-ebook.com üzerinden indirebilirsiniz. Bundan sonraki adımları ise maddeleştirilmiş bir biçimde açıklayacağım. Hem benim için, hem sizin için daha basit bir yol olacaktır.

Calibre Görünümü
Calibre e-kitap düzenleme ve yönetim programının görünümü.
  • Calibre’yi açtıktan ve e-kitap okuyucunuzu bilgisayarınıza bağladıktan hemen sonra; Calibre size bir Kindle bulundu minvalinde bildirim gönderecektir.
  • Ben cihazımı yukarıda görüldüğü üzere bağladığımdan; “Kitaplık” bölmesinin yanında bir de “Cihaz” bölmesi mevcut.
  • Kitaplık bölümüne dilediğiniz kitabı attıktan hemen sonra, kitabı seçerek; “cihaza gönder” butonuna tıkladığınız vakit; eğer dosya MOBI formatından farklı ise karşınıza bir bildirim gelecektir.
  • “Kitaplar dönüştürülsün mü?” minvalindeki bu uyarıyı eğer dosyanız ePub ise kabul etmenizi öneriyorum. PDF uzantılı dosyalardan dönüştürme işlemi sağlıksız ve ocr hataları ile dolu bir dosya okumanızı; hatta okuyamamanızı sağlayacaktır.
  • Sağ alt köşedeki “işler” bölümünde sayı muhtemelen artacaktır. Yeniden sıfıra indiği vakit; işlemler zaten gelen bildirimle de göreceğiniz gibi tamamlanmış olacak. Bu bildirimden sonra, yapmanız gereken tek şey cihazınızın bağlantısını keserek kitabınızı keyifle okumak.

PDF dosyalarını Calibre üzerinden ePub yahut MOBI formatına çevirmek, maalesef çok sıkıntılı bir durum oluşturuyor. Bunun sebeplerine, ayrı bir yazı üzerinde değinmeye gayret edeceğim. Şimdilik, ePub formatındaki kitapları Kindle cihazınıza yüklemek için gayet sağlıklı bir yol olan Calibre yazılımını kullanmanız; doğru bir adım olacaktır.

Görüşmek üzere.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

2 yorum

    • Poyraz merhaba,
      Donanım tanıma tarafında bir problem olabilir mi bilgisayarında; örneğin Kindle’ı bilgisayarına taktığın vakit, bilgisayarın Kindle’ı doğru bir şekilde okuyor ve “Bilgisayarım” bölümünde gösteriyor mu?

Leave A Reply