E-Kitap Satarak Para Kazanmak Mümkün mü?

0

Kitap yazmak zor ve zahmetli bir iş olarak bilinse de; günümüzde aslında pek çok kimsenin hobisi. Özellikle teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza giren e-kitaplar, “e-kitap yazmak” kavramını da hayatımıza soktu. Ayrıca, e-kitap satarak para kazanmak, gelir elde etmek; düşündüğünüzden daha kolay bir süreç.

Bkz: Wattpad, Yazarlarına Para Kazandıracak!

Öncelikle, bir kitap yazmayı planlıyorsanız; şüphe yok ki bunun türünü belirlemeniz gerekiyor. Bakıldığında, bu tip bir yazın uğraşı için altı ay ila bir yıllık bir süreci de gözden çıkarmanız gerekebilir; ancak herhangi bir konuda uzman olduğunuzu düşünüyor ve e-kitap satarak para kazanmak hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, özellikle uzman olduğunuz konularda bir e-kitap yazıp satışa sunmak; sadece bir haftanızı da alabilir. Bu, tamamı ile sizin yetkinliğinize bağlı bir durum.

Baktığımızda, e-kitap satarak para kazanmanın en büyük örneklerinden bir tanesi, Wattpad. Wattpad üzerinden ünlenen pek çok yazar bugün Ephesus işbirliği ile oldukça iyi paralar kazandı. Bunların gerçekten edebi eser olup olmadığı konusuna, elbette değinmeyeceğim ancak nihayetinde e-kitap yazarak para kazanma hayallerinin gerçek olduğunu belirtebilirim ve bunu kesinlikle siz de yapabilirsiniz.

E-kitap yazmak için ihtiyacınız olan yalnızca iki şey var: bir metin editörü ve bir klavye. Örnek vermek gerekirse; Wattpad üzerinde pek çok fan fiction örneği mevcut ve bunların milyonlarca kez okunduğunu görüyoruz. Siz de, kurgu ve roman konusunda deneyimliyseniz ve bir uzun hikâye ya da roman kaleme alabileceğinizi düşünüyorsanız; kısa bir sürede ortaya ilk kitabı çıkarabilir ve rağbet görürse ikinci, üçüncü kitapları yazmaya başlayabilirsiniz.

İlk etapta ücretli e-kitap yazmak, kesinlikle doğru bir seçim değil. Bu yüzden e-kitap satarak para kazanmak istiyorsanız tarafınıza tavsiyem, öncelikle kitaplarınızı ücretsiz olarak dağıtmanız yönünde olacaktır. İnsanların beğendikçe zaten Wattpad gibi mecralarda tarafınıza yazdığını ve kısa sürede sizlere, profillerinize abone olduklarını göreceksiniz; bundan sonra, yavaş yavaş e-kitap satarak para kazanmak hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir süre, özellikle e-kitap yazmaya başlamadan önce ücretsiz olan ancak çok indirilen e-kitapları okumanız, yine iyi bir başlangıç olacaktır. Google Play Kitaplar, Wattpad ve benzeri mecralar üzerinden ücretsiz pek çok hikâye ve uzun hikâyeye ulaşabilmeniz mümkündür. E-kitap formatında olan bu eserleri okudukça, ne kaleme almanız gerektiğini de öğrenmeniz kolay olacaktır.

E-kitapları uzun süre karıştırdıktan sonra, kendi ilgi alanınıza uygun, seveceğiniz bir türde e-kitap yazmaya başlayabilirsiniz. E-kitap satarak para kazanmak, pek çok mecrada mümkün; sosyal medya, e-ticaret siteleri, kendi web siteniz; örnek verebileceğim birkaç mecra olarak belirtilebilir.

Sektörde yer edinmeyi başarmış pek çok e-kitap yazarının bugün ya bir yayınevi ile anlaştığını ya da e-kitaplarını Google Play Kitaplar üzerinden satışa sunduğunu görebilirsiniz. Günde bir kez satılan bir e-kitaptan, aylık bazda 3-4 Bin TL’den daha fazla gelir elde eden pek çok ismi bilmekteyiz. Ayrıca, bu isimlerin kitaplarının devamları tabiri caizse iple çekilmekte.

Daha detaylı bilgi için, aşağıda size bu konuda esinlendiğim kaynak yazıyı da sunuyorum. Bu yazıyı da okuyarak, daha geniş çaplı bir bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: https://www.karliisfikirleri.com/e-kitap-yazarak-para-kazanmak/

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply