Soru ve Cevaplarla: E-Kitap Servisi Meritokrasi Hakkında Her Şey

0

E-Kitap Servisi Meritokrasi, 2015 yılında ilk atılımlarını yapmış bir servis olarak; insanlara e-kitap göndermeyi amaçlıyor ve bunu ücretsiz olarak yapmayı planlıyordu. Servis, 2015 ve 2016 yılları arasında oldukça aktif bir çizgide yaşamaya devam ederek, e-kitapları düzenli bir şekilde arşivledi ve pek çok insana bu arşivi yaymayı bildi. Şimdilerde, durgun bir hâl alsa da yoluna devam ediyor gibi görünüyor.

E-Kitap Servisi Meritokrasi Nasıl Çalışıyor?

Meritokrasi anahtar ile erişim sağlayabileceğiniz bir klasör ile yayın hayatına başlayan e-kitap servisi; Bittorrent Sync yahut yeni adı ile Resilio programı aracılığı ile çalışmakta. Bilgisayarınıza kurduğunuz Bittorrent Sync (Resilio) programı ile sizler, bir ağa bağlanıyor ve bu ağ üzerinde ortak bir klasörün katkıcısı oluyorsunuz. Yazma ve düzenleme izinlerinin bulunmadığı bu klasörde, kitapları görüntüleyip bilgisayarınıza kopyalamanız mümkün olabiliyor. Yazma ve düzenleme işi ise Meritokrasi servisinin başındaki insanlara ait.

Meritokrasi ekşi ya da Meritokrasi e-kitap servisi olarak bilinen bu ağ, herkes ortak bir klasöre bağlı olduğundan; birinin, diğerinden geri kalır yanı olmuyor zira sistem, Bittorrent Sync ağı açık kaldığı sürece kendini güncellemektedir.

Meritokrasi Anahtar Nedir?

Bittorrent Sync yahut yeni ismi ile Resilio programında kullanacağınız Meritokrasi key ya da anahtar olmaksızın, klasörü bilgisayarınızda görüntüleyebilmeniz ve senkronize edebilmeniz mümkün değil. Dolayısıyla, meritokrasi e-kitap servisinin güncel anahtarına sahip olabilmeniz şart. Anahtarı, aşağıda bulunduracağım kaynak web sitelerinden edinebilmeniz mümkün.

Meritokrasi Sync Klasörü Nasıl Kurulur?

İşletim sisteminize uygun olan Bittorrent Sync programını indirdiğiniz vakit; Meritokrasi kodunu elde ettiğinizde yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Örneğin benim işletim sistemim olan Linux tabanlı dağıtımda bir web sayfası eşliğinde çalışıyor Sync.

Resilio / Bittorrent Sync ile Meritokrasi E-Kitap Servisine Bağlanmak
Resilio / Bittorrent Sync programının açılışı.

Gördüğünüz gibi kayıt aşaması mevcut. Bu kayıt aşamasında gerekli bilgileri vererek Meritokrasi kurulum safhasının ilk aşamasını atlatabiliyoruz. Kaydı yaptıktan sonra program kendiliğinden zaten çalışacak ve boş bir döngü oluşturacak. Şimdi ihtiyacımız olan şey Meritokrasi ağ anahtarı. Güncel bir meritokrasi ağ anahtarı bulmanız önemli. Bulunanların çoğu eski oluyor ve güncelleme gelmeyince yahut senkronizasyon sağlamayınca pek çok insan “çalışmıyor bu servis” diyebiliyor. Bu sebepten güncel anahtara sahip olmak için aşağıda verdiğim kaynak adresi inceleyin.

Resilio / Bittorrent Sync Programı ile Meritokrasi'ye Bağlanarak Kitap İndirmek
Resilio / Bittorrent Sync Programı görünümü.
  1. Muhtemelen Windows kullanıcısı da olsanız, Linux kullanıcısı da, karşınıza şöyle bir ekran gelecek.
  2. Bu, programın ana ekranıdır ve burada uygulamanız gereken adım sağ üst köşedeki dişliye tıklamaktır.
  3. Meritokrasi Sync adımlarından ikincisi olan bu safhada; Manuel Connection ya da Elle Bağlantı butonuna tıklamalısınız.
  4. Ardından, size açılan pencerede enter a key tarzında bir şeyler söylenecektir.
  5. Meritokrasi’nin güncel ağ anahtarını buraya girdikten sonra, kendinize bir klasör belirlemeniz yeterli olacak. Bu klasör, mümkünse yeni ve boş bir klasör olsun. Meritokrasi ve benzeri biçimlerde isimlendirebilirsiniz, size kalmış.
  6. Bu etaplardan sonra yapmanız gereken tek şey, ağdaki insanların bilgisayarlarından kitapların senkronize edilmesini beklemek olmalıdır.

Senkronize edilmeye başlandıktan sonra bir buçuk saat gibi bir süre içerisinde, elbette internet hızına bağlı olmakla beraber tahmini bir süre belirttim; kitaplar sisteminize yüklenmiş olacaktır. Meritokrasi servisinin çalışmaması gibi durumlarda, muhtemelen eşleşeceğiniz bir insanın ağda bulunmaması, buna sebep olabilir.

Meritokrasi Hangi Zamanlarda Güncelleniyor?

E-Kitap servisi Meritokrasi; uzun süredir güncellenmiyor. Geçtiğimiz hafta bir işlemle FETÖ kapsamında pek çok kitabı sildiklerini görebildik ancak yeni kitap ekleme gibi işlemler maalesef yaşanmamakta. Buna, nelerin sebep olduğunu henüz bilinmiyor. Belki de kitap gelmiyor ya da artık bağış yapılmıyor olabilir. Belli bir sebebi olmamakla birlikte, Meritokrasi E-Kitap Servisinde buna rağmen hala insanların bulunduğunu belirtmekte de yarar var. Yani, hala kendi bilgisayarınıza ya da telefonunuza Meritokrasi kurulumu yaparak e-kitaplara erişebilirsiniz. Er ya da geç senkronizasyon sağlanabilecektir.

Meritokrasi’de Ne Tür Kitaplar Var?

E-Kitap servisi Meritokrasi üzerinde Türk yazarlardan yabancı yazarlara kadar gerek akademik gerekse kuramsal pek çok kaynağa erişebilmeniz mümkün. Tümü EPUB formatında olan bu kitapların düzenlenmeden Meritokrasi E-kitap Servisine gelmemesi de ayrı bir artıyı hak ediyor. Bu kitapları dilediğinizce, eksiksiz olarak okuyabiliyorsunuz.

E-Kitap Servisi Meritokrasi’nin Bir Forumu Var mı?

Meritokrasi.org alan adı ile açılan bir forum vardı ancak kısa süre içerisinde kapandı ve tekrar aktif olamadı. Meritokrasi’ye ulaşabileceğiniz aşağıdaki adresler dışında bir alan yok. Son zamanlarda Meritokrasi E-Kitap Servisi facebook grubu da deaktif oldu ve pek çok insan bu grupta at koşturuyor. Zira, grubun belli başlı yöneticileri vardı ve artık yoklar. En azından, şu an için yoklar.

Meritokrasi E-Kitap Servisi Yasal mı?

Hayır, tıpkı e-kitap indirmenin yasak olduğu gibi; meritokrasi servisi de yasal değil.

Meritokrasi Benzeri Alternatif Servisler Mevcut mu?

Önceleri pek çok kez denendi ancak devamı maalesef getirilemedi. Özellikle İngilizce meritokrasi e-kitap servisi isteyen pek çok insan mevcuttu ve bunun girişimleri yapılsa da devamı olmadı. Bunun dışında, Meritokrasi E-kitap Servisi benzeri, alternatifi bir servis henüz yok.

Meritokrasi, uzun süredir söylediğim gibi güncellenmeyen ve belki de miadını doldurmuş bir e-kitap ağı olarak göze çarpıyor. İçerisindeki külliyat çok değerli. Kurulum aşamasındaki soru ve sorunlarınız için yorum bölümünü kullanırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Meritokrasi E-Kitap Servisinin Resmi Adresleri

http://meritokrasi.weebly.com/
https://www.facebook.com/meritokrasiservisi
https://www.facebook.com/groups/meritokrasi

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply