Ön İnceleme: Icarus Illumina (E654BK)

0

Icarus, geçtiğimiz dönemde özellikle PDF okumaları için yaptığım e-kitap okuyucular sıralamasında yerini almayı bilen “en iyi” markalardan bir tanesiydi. Geçtiğimiz günlerde, 6 inç boyutundaki yeni modelini; yine Icarus Illumina adı ile sunan marka, yeni olduğu belli olsun diye; model numarasında farklılığa gitti. “E654BK” numaralı modeli ile satışa çıkan Icarus Illumina’ya bir göz atalım.

Aslında bir e-kitap okuyucu olarak, Boyue ile oldukça sıkı bir rekabet içerisinde olan Icarus; Boyue’nin T63 hamlesinden hemen sonra yeni cihazının yayınlanma işlemlerini hızlandırmıştı. Yeni Icarus Illumina’ya göz attığımızda, klasik bir yapıda olduğunu görüyoruz. En azından tasarım bazında, herhangi bir değişikliğe uğramayan ve her e-kitap okuyucu gibi 6 inç boyutunda olan cihaz; Android 4.2.2 ile birlikte geliyor.

Google Play Store + Icarus Illumina

Android 4.2.2 sürümü ile gelen cihazda, Android uygulamaları yükleyebileceğiniz bir Play Store mevcut. Bu da pek çok PDF okumasını ve benzeri etmenleri, çok daha kolay yapabileceğiniz anlamına geliyor ki; Icarus’un PDF okuma deneyiminin pek çok e-kitap okuyucu cihazdan, varsayılan olarak daha iyi olduğunu az ya da çok biliyoruz. İnceleme videoları ve benzeri pek çok etmen bunu rahatça bizlere gösteriyor.

SD Kart Desteği

Icarus Illumina E654BK numaralı modelinde, bir de SD kart desteği sunuyor. Özellikle Android uygulamalarının çok yer kapladığını muhtemelen düşünen Icarus, 8 GB dahili hafızasının yanında, hafızayı arttırmanız için SD kart girişini de ihmal etmemiş.

Açık Kaynak

Android olduğundan, Kindle ya da Kobo gibi herhangi bir biçimde “kapalı sistem” olmayan Icarus Illumina, bu sebepten her kitap formatını desteklerken, bir e-kitap okuyucunun verebileceği her şeyden daha fazlasını sizlere sunuyor. Kısacası e-ink ekran teknolojili bir tablet olduğunu söyleyebilirim Icarus Illumina’nın; ancak bir tablette yapabileceğiniz her şeyi yapamayacağınız da aşikâr.

Ekran Çözünürlüğü Düşük

Bir e-kitap okuyucu olarak yeni modellerin hemen hepsinde 300 PPI çözünürlük mevcutken; Icarus Illumina’nın “1024 x 758 E-ink Carta Screen” kullanması; şahsen beni biraz üzdü. Fiyat aralığı hemen her büyük e-kitap okuyucu markası kadar olan Icarus’un 300 PPI ekran kullanması, bence daha iyi olabilirdi.

Icarus Illumina E654BK Teknik Özellikleri

EkranMulti Touch | 6 inç e-ink Carta Screen (1024 x 768)
Hafıza8 GB Dahili, 32 GB’a kadar dışarıdan arttırılabilir hafıza.
BağlantıUSB 2.0 | WiFi 802.11 B / G / N
Desteklenen Kitap FormatlarıPDF, FB2, EPUB, RTF, TXT, HTM, CHM, PDB, DJVU, DJV
Desteklenen Ses FormatlarıYok
Desteklenen Görsel FormatlarıJPG, BMP, PNG, GIF, TIF
Pil2800 mAh değerinde, sizi haftalarca götürebilecek kapasitede.
Okuma FonksiyonlarıMetin arama, sayfaya gitme, biçim ayarlamaları, bookmark ekleme, ekran döndürme, otomatik sayfa çevirme, kitap bilgisi görme ve daha fazlası…
Dahili UygulamalarDosya yöneticisi, tarayıcı, resim görüntüleyici, kütüphane, son okunanlar, rss okuyucu, not defteri
Boyut ve Ağırlık118 x 168 x 9mm, 197 gram

Sonuç

Cihaz, oldukça güzel ve PDF okumalarında iyi bir verim alınabilir. Ancak, ekran çözünürlüğü konusu biraz olumsuz bakmaya yetiyor. Yine de farklı bir e-kitap okuyucu arıyorsanız ve özellikle PDF okumalarında verim almak istiyorsanız, Icarus Illumina denenebilir.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply