Kindle Paperwhite 4 (2017) Hakkında Haberler ve Sızıntılar

0

Kindle Paperwhite, bildiğiniz gibi en sevilen e-kitap okuyucu cihazların başında geliyor. İlk sürümünü, yani Kindle Paperwhite 1 modelini 2012 yılında piyasaya süren Amazon, o günden bu yana Paperwhite cihazları geliştirmeye ve yepyeni nesiller / modeller üretmeye devam ediyor. Paperwhite e-kitap okuyucu cihazların şu an için en sonuncusu bilindiği gibi Paperwhite 3’tü ve 2015 yılında satışa sunulmuştu. O günden bu yana yazılımsal olarak geliştirilse de, özellikle donanım tarafında yeni teknolojiler geldi ve Kindle Paperwhite 3; 2016’da çıkan pek çok e-kitap okuyucu cihaza göre donanımsal yönden geride kaldı. Kindle Paperwhite 4 ise merakla, şu günlerde bekleniyor diyebilirim.

Aslına bakarsanız, 2016’nın son aylarında hazır e-kitap okuyucu cihazlar piyasaya sürülmeye başlanmışken bekliyordum ben Kindle Paperwhite 4 modelini; ancak Amazon bu yıl sadece Kindle Oasis modelini piyasaya sürerek bunun dışında herhangi bir e-kitap okuyucu cihaz sunmadı. Sadece, Paperwhite için bellek arttırımlı manga versiyonu gibi “yamalanmış” diyebileceğimiz yeni ürünler sundu. Zaten sunduğu bu yamalı ürünler de sadece belli ülkelerde satışa sunuldu. Örneğin, Kindle Paperwhite Manga versiyonu sadece Japonya’da satılmakta.

Kindle Paperwhite 3 Görünüm
Paperwhite 3 (2015) Görünüm

Gelelim, Kindle Paperwhite 4 yahut Kindle Paperwhite 2017 diyebileceğimiz modele. Bu yıl muhtemelen Amazon bizi şaşırtmayacak ve Paperwhite’ın 4. nesil modelini sunacak; ancak bu modelin hangi özelliklere sahip olabileceği bilinmiyor. Birkaç sızıntı mevcut, onları bu başlık altında sizlere aktarmaya gayret edeceğim. Sadece ihtimaller ancak değerlendirilmeye alınabilirler.

Çözünürlük – 300 DPI

2016’da Çıkan pek çok e-kitap okuyucu cihazın 300 DPI çözünürlükte olduğunu görmüşsünüzdür. Şu an en yüksek çözünürlük değeri olarak bilinen bu rakam –en azından e-kitap okuyucu cihazlar için– Kindle Paperwhite 4 cihazında da muhakkak bekleniyor. Bilindiği gibi son nesil Kindle Paperwhite 3; 212 DPI çözünürlüğe sahipti.

Boyutta Büyüme (?)

Hiç zannetmiyorum; ancak Kindle Paperwhite, altı inçlik boyutuna dair bir yükseltmeye gidebilir gibisinden bir dedikodu ortalıkta dolaşıyor. Geçtiğimiz günlerde büyük ekranlı e-kitap okuyucular hakkındaki gözlemlerimi sunduğum yazıda da belirttiğim gibi; 2017 tamamıyla bu tür cihazlara odaklanacak gibi görünüyor. Üç nesildir boyutunda herhangi bir oynama yapılmamış bu “klasik” cihazın şahsen boyutunda oynama yapılmayacağını düşünmekteyim. Yine de Amazon’un büyük ekranlı e-kitap okuyucusu olmadığını düşündüğümüzde bu ihtimal biraz artıyor. Bilemedim.

Yazılımsal Güncellemeler

Özellikle Kobo tarafında yazılımsal özellikler –kenar kırpma, ortalama ve benzeri– sayesinde PDF dosyalarının daha kolay okunabildiğini görebiliyorduk ve bu tarz çalışmaları Amazon’un da yaptığından haberdarız. Öyle ki, Amazon 6 ay önce bir güncellemenin geleceğini belirtmişti; ancak o güncellemeden maalesef ses seda yok. Bir ihtimal, Kindle Paperwhite 4 ile birlikte Amazon bu yazılım özellikleri konusunda devasa bir atılım yapabilir. Yazılımın güncellenmesine kesin gözüyle bakılıyor, bu kesin bir bilgi; ancak Amazon’un bu yazılımı Kindle Paperwhite 4 ile birlikte sunma politikası güttüğü düşünülüyor.

Şimdilik haberler, sızıntılar, dedikodular bu yönde seyrediyor. Herhangi bir bilgi olursa yine buradan eklemeye gayret edeceğim.

Sevgiler.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply