İnceleme: Kobo Aura ONE


İnceleme: Kobo Aura One

Kobo, Amazon’un Oasis hamlesinden sonraki en önemli hamlesini yapmaya hazırlanıyor. Kobo Aura ONE, tüm dünyadaki e-okuyucular için geliştirilmiş ve kitap okuma alışkanlığınızı arttırmaya odaklanmış, tasarımı oldukça iyi; sağlam ve oldukça hoş bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Amazon Kindle markasının en büyük rakibi olarak görülen ve e-okuyucular genelinde de beğenilen bir marka olarak Kobo’nun; gelecekte en azından şu an için neler yapacağı bilinmiyor ancak Kobo Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkeye, resmi anlaşmalarla gelmeye devam etmek istiyor. Zira, Türkiye’de yaptığı atılım; hem Kobo’nun gelişiminde hem de e-kitap sektöründe büyük bir ivmeye sebebiyet vermişti. Şimdi, dilerseniz yepyeni bir cihaz olan Kobo Aura ONE modeline bir göz atalım.

Kobo Aura One Görünüm
Kobo’nun yepyeni ürünü Aura One modelinin görünümü.

Görünüm

Kobo, sizlere daha iyi bir okuma deneyimi sunmak için; daha büyük bir ekranda, daha net bir görüntü kalitesi elde edebilmek adına bu modelinde bazı değişikliklere gitmiş. Öncelikle, modelin boyutu 7.8 inç ve ağırlığı 230 gram. Yani, çoğu e-kitap okuyucu cihazdan biraz daha ağır ve biraz daha geniş bir cihaz tasarlanmış.

Kobo Aura ONE, bunun yanında, ince hatları ve tasarımsal çizgilerinin ince işlenmesi sebebi ile; çok şık görünüyor. Arkasında, tutuşu tek elle rahat bir şekilde sağlayabileceğiniz; “tırtıklı” diyebileceğimiz bir tasarımı olan cihazda; aynı zamanda açma / kapatma tuşu da arkaya yerleştirilmiş. Böylece cihazı tek elle tutarken aynı zamanda kapatabilmeniz de sağlanmış.

Cihazı, evde, işte, ofiste, çantanızda rahatlıkla tutabiliyorsunuz. Yani, büyüklüğü sizi o kadar da korkutmasın. Diğer e-okuyuculardan biraz daha büyük olsa da; Kobo Aura ONE, okumanın zevkini bizlere tamamı ile yaşatabilecek bir cihaz.

Tasarım konusunda bizden tam not alan Kobo, Aura ONE modelinde donanım tarafında da yeniliklere imza atıyor.

Donanım

Donanım tarafında, Kobo’nun yeni cihazına dair söylenebilecek çok şey var. Amazon’a tabiri caizse, bu oyunda tek değilsin, mesajını Kobo Aura ONE ile vermeyi amaçlayan Kobo; özellikle ışık teknolojisi ile kendini aşmış ve kimsede olmayan bir teknolojiyi Aura’da tekrar kullanmış.

ComforLight PRO ile Kitap Okuma Zevki

Kobo Aura ONE modelinde, ışık teknolojisi olarak günümüzde hiç de kullanılmayan bir teknolojiye merhaba diyecek. ComforLight PRO doğal ışıklandırma sistemini kullanan cihaz, özellikle geceleri sizleri mavi ışıktan kurtaracak bir hamle yapıyor ve en iyi okuma deneyimini sağlayacak ışığı; karanlık ortama göre ayarlıyor. Günün saatlerine göre otomatik olarak değiş komutu verebileceğiniz bu sistem; günün belli saatlerinde değişerek sizlerin okuma deneyimini iyileştirmeyi; klasik led ışıklandırma sistemlerinin önüne böylece bir adım geçmeyi amaç ediniyor. Uykunuzun önüne geçmeksizin, rahatça ve gözlerinizi yormadan geceleri kitap okumanızı ve odaklanmanızı sağlayabilecek bu teknoloji; Kobo Aura ONE cihazının en önemli yeniliklerinden. Daha önce de gördüğümüz, Aura modelindeki ComforLight, bu kez ciddi anlamda konforu bizlere vaadediyor.

6000 Kitap Kapasitesi

Kobo Aura ONE, içerisinde 8 GB boyutunda bir dahili depolama alanı ile geliyor. Bu da, yaklaşık olarak 6000 kitabı rahatlıkla koyabileceğiniz büyük bir e-kitap kütüphanesi yaratabilmeniz anlamına rahatlıkla gelecektir.

Bir Aya Kadar Batarya Performansı

Yeniliklerinden ödün vermeyen model, aynı zamanda batarya performansını da düşürecek hamleler yapmamaya gayret etmiş ve bu cihazında da rahatlıkla bir aylık bir batarya süresinin taahhüdünü şimdiden veriyor. Kobo Aura ONE cihazınızı yaklaşık bir ay kullanabilmeniz, eğer gününüzün yarısını Kobo’da geçirmeyecekseniz; mümkün.

Suya Dayanıklı

Kobo Aura ONE modelini rahatlıkla suya sokabileceksiniz. Cihaz, altmış dakika kadar iki metre suyun altında kalabiliyor ve herhangi bir sıkıntı olmaksızın yeniden aktif bir biçimde kullanılabiliyor. “Kim ne yapsın suya dayanıklı e-kitap okuyucuyu canım” demeyin, özellikle sahilde bu tür cihazları kullanan çok fazla insan olduğunu göz önüne alırsak; suya dayanıklılığın, gereken bir özellik olduğu yadsınamaz.

Yazılım

Yazılım tarafında da bu modelde yeniliklere giden ve arayüzde ufak değişiklikler yapan Kobo, daha uygun bir okuma deneyimi için pek çok metin içi özelliğini uygun yerlere almış ve bununla birlikte daha okumaya odaklı bir sistem geliştirmiş.

TypeGenius ile 11 Font Seçeneği

Arayüzde, 11 adet font seçeneğinden dilediğinizi kullanabileceğiniz Kobo Aura ONE modelinde; TypeGenius özelleştirmesi mevcut. Bu sistem sayesinde, keskinlik, yumuşaklık, italik, ortalı ve daha aklımıza gelmeyen pek çok stili -ki Kobo bunun 50 olduğunu söylüyor- kitap üzerinde uygulayabilmenizi sağlıyor. Yani, aslında Kobo üzerinde varyasyonlu olarak 11’den fazla font oluyor. Bu da, dilediğiniz zaman harika düzenlemeler yapabilmenize olanak verebilecektir.

Reading Life Karma Sistemi

Aura ONE, sizin için yepyeni bir karma sistemi hazırlamış. Reading Life, Kobo tarafından optimize edilen ve geliştirilen bir sistem. Okumalarınıza bağlı olarak istatistiki verilerinizi toplayan bu sistem, aynı zamanda okuma yetinize göre sizlere her dönem, belli başlı ödüller verebiliyor ve bu sayede e-okuyucu cihazınız üzerindeki okuma hevesiniz, bir tık artabiliyor.

Kobo Reading Life Sistemi
Kobo, Reading Life sistemi ile Goodreads’e güçlü bir rakip oluşturmuşa benziyor.

eBook Store ile 5 Milyon Kitap

Kobo’nun E-kitap Kütüphanesi; takdire şayan. Bu kütüphane hiçbir koşulda sizi yalnız bırakmayarak arayüzde bulunurken aynı zamanda, cihazı kullandığınız süre içerisinde; okuma tarzınızı ve sevdiğiniz yazarları da alıp, sizlere ihtiyaçlarınıza ve zevklerinize uygun öneriler sunabiliyor.

Kobo Aura ONE Hangi Formatları Destekliyor?

Her Kobo cihazında olduğu gibi; bu modelde aşağıdaki belli formatları desteklemekte.

 • EPUB
 • EPUB3
 • PDF
 • MOBI
 • JPEG
 • GIF
 • PNG
 • BMP
 • TIFF
 • TXT
 • HTML
 • RTF
 • CBZ
 • CBR

Sonuç

Aura ONE, kitap severlerin görüşleri alınarak tasarlanan ve gerek donanımda, gerekse tasarımda pek çok özelliğinin bu insanlar tarafından belirlendiği bir cihaz. Dolayısı ile okumayı oldukça seven bu insanların, muhteşem bir cihaz yarattığı ise; aşikâr. Geçtiğimiz dönemde bir e-okuyucu cihaza sahip olduysanız, muhtemelen bu cihazın doğal ışık teknolojisi sizi ilk etapta zorlayacaktır ancak kısa sürede alışıp, müptela olabilmeniz de yine seçenekler arasında. Yaptığı bu hamle ile uzun zaman sonra Amazon’un bir tık ötesine geçtiği ise, kesinlikle söylenebilir. Son olarak, sizi Kobo Aura ONE macerasının konu alındığı bir video ile başbaşa bırakalım.

Can

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Comments 14

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Onur merhaba.
   Kobo Aura ONE’ın PDF tarafında ufak bir problemi olduğu söyleniyor ve bunun için geçtiğimiz dönemde bir yazı yazmıştım [1] bağlantısından inceleyebilirsin; ancak videodaki bence oldukça büyük bir PDF dosyası olduğu için bu denli büyük sorun çıkarıyor. Düzgün taranmış, clearscan bir PDF’te bu denli kasmalar yaşayabileceğini zannetmiyorum.

   Asıl cevaba gelecek olursam, PDF türündeki kitapları okumak için kenar kırpma gibi yazılımsal özellikleri mevcut Kobo Aura ONE modelinin ve bunlar, oldukça işe yarıyor. Kobo Aura ONE’ın PDF için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyemem, fakat çok başarılı olduğunu ve PDF’lerde de çok büyük bir problem çıkartmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Yine de, söylediğim gibi bu PDF taramasına göre değişebiliyor. Aşağıda bırakacağım [2] numaralı bağlantı sana önerebileceğim PDF e-kitap okuyucu cihazları sunacak.

   [1]: https://e-okuyucu.com/kobo-aura-one-pdf/
   [2]: https://e-okuyucu.com/pdf-e-kitap-okuyucu/

   Sevgiler. (:

 1. E kitap okuyucu alacağım, aklımda şuan yazılarınızla beraber Kobo uygun geldi, yerli içeriğin zenginliği, desteklediği format ve ışık teknolojisi. Lakin fiyat kısmı tereddüt yaratıyor, ilk deneyimim olacak. Sizde Auro One bana yardımcı olabilir mi bu konuda, teşekkür ederim 😊 Ayrıca Kindle Paperwhite 4ü beklemeli mi ?(Mart içinde almak istiyorum)

  1. Ufkum merhaba.
   E-Kitap okuyucuların gerek dosya hiyerarşisi, gerekse yazılım açısından sağladığı özellikler hemen hemen aynı. Bu sebepten, ilk yahut son deneyim gerekmeksizin herhangi bir cihazın denenebileceğini düşünenlerdenim ben. Bununla birlikte, Kobo Aura ONE bence 2016 yılının en iyi cihazıydı, yani eğer fiyat konusunda tarafını zorlamayacaksa; pişman olmayacağın bir e-kitap okuyucu olacağını söyleyebilirim. Fiyat konusunda seni zorlayacağını düşünüyorsan, daha düşük modeller de inan bana tarafına belirli özellikler -ComforLight PRO ışık teknolojisi ve benzeri- dışında herhangi bir fark yaratmayacaktır. Donanımsal farklar, çözünürlük ve benzeri etmenler çok büyük, çok gözle görülür farklar yaratmıyorlar.

   Kindle Paperwhite 4’ün çok ihtişamlı özelliklerle geleceğini düşünmüyorum ek olarak. Donanımsal durumlarda söylediğim gibi bazı farklar olabilir ancak Kobo Aura ONE’dan farklı ne olabilir, inan bilmiyorum. En azından şimdilik. (:

   Umuyorum yardımcı olabilmişimdir.
   Sevgiler.

 2. Kobo Auro One Çarşamba günü almayı planıyorum ancak H20nin indirimi cezbetti, düşündürdü. İkisi arasında hangisi daha iyi ve farkları neler bu iki cihazın normal fiyatlarında H20 20 lira fazla.. Şimdiden teşekkür ederim 😊😊

  1. Ufkum H2O bildiğim kadarıyla daha önceki model. Bunun yanında, çözünürlük açısından Kobo Aura ONE daha iyi. Son olarak, özellik bakımından da keza Kobo Aura ONE’ın bir tık ötede olduğunu, ışıklandırma teknolojisi olduğundan, belirtebilirim.

   H2O yalnızca su geçirmemesi ile seni cezbedebilir, onun dışında Aura ONE > H2O diyorum.

   Sevgiler.

   1. Auro One aldım, yorumların için teşekkür ederim. E kitap teknolojisine dair araştırmaların için ayrıca teşekkür ediyorum. Hukuk öğrencisiyim, üniversite kitaplarının pdf vsini bulabileceğimiz bir kaynak biliyor musun ? 😊

 3. İnceleme ve yorumlardan cok bilgi edindim tesekkurler, bende bir soru sorcam:), malesef okadar butcem yok oyüzden aura yerine Kobo glo hd ye bakıyorum 2 sorum var simdiden tskler.
  1- Kobo glo hd yada Kindle paperwhite 3 ikisi arasinda kararsiz kaldim kisaca amazon ve kobo marka farkları
  2- Epub, pdf, mobi dosyaları cihazda acildiginda aynı sekildemi gozukuyor fark oluyormu

  1. Burak merhaba,
   Amazon ve Kobo’nun farkları değil de, Kobo ve Kindle markalarının farklarına binaen bir konuya şu bağlantıdan ulaşabilirsin: https://e-okuyucu.com/kobo-vs-kindle/

   İkinci soruya ise verebileceğim cevap, şu şekilde olur: Elbette, dosya tipi değişikliklerinde, belli başlı farklar göze çarpıyor. Epub ve Mobi üzerinde değil, ancak PDF’i bu ikisinden ayrı tutmak gerekiyor. PDF, bir metin türü dosya sistemi olmadığı için pek çok e-kitap okuyucuya uygun olmayabiliyor, bu sebepten bazen okumakta zorlandığın PDF’ler, düzenlenmemiş ve “text” tabanı haline getirilmemiş olanlar e-kitap okuyucu için bir işkence haline gelebilir.

   Kısaca aktarmam gerekirse, PDF dosyasını doğru düzgün görüntülemek, tamamıyla PDF dosyasının kalitesine ve cihazın yetkinliğine bağlı.

   Başka soruların varsa, yahut fazlaca açıklayamadıysam, lütfen çekinmeden ilet.

   Sevgiler.

You may also like

More From: E-Kitap Okuyucu Cihazlar

DON'T MISS

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format