Kobo Plus: E-Kitap Sektörünün Spotify’ı Doğuyor

0

E-Kitap sektörünün son dönemde epey ivme kazandığı aşikâr. Global düzeyde baktığımızda artık dijital dergilerin de, dijital dergileri tek bir uygulamada toplayan servislerin de çokça “abonelik” tipiyle üyelik aldığını ve bu üyeliklerde de artış yaşandığını görmekteyiz. Hem e-kitap, hem de e-dergi sektöründe etkin bir iş yapan Scribd‘yi geçtiğimiz gün sizlere tanıtmış, hatta bir aylık bedava üyelik şansınızın olduğunu belirtmiştim. Bugün ise yepyeni bir servisle karşınızdayım, daha doğrusu; Kobo Rakuten karşınızda. Kobo Plus servisi ile bir abonelik sistemi oluşturmayı amaçlayan ve “oku-bırak” yöntemiyle Kobo uygulaması içerisinde dilediğiniz cihazdan -ki buna e-kitap okuyucular kadar akıllı cihazlarınız da dahil- kitap okumanızı sağlayacak olan şirket; pilot ülke olarak Hollanda’yı seçmiş gibi görünüyor.

Kobo Plus

Bol.com ile partnerlik anlaşması imzalayan ve bu iş için kolları sıvayan Kobo Rakuten’in Kobo Plus servisini de Bol.com üzerinden yürüteceği biliniyor. Baktığımızda yaklaşık beş yıl önce piyasaya Hollanda’da giren Bol.com günümüzde Hollanda’nın en büyük dijital okur portföyüne sahip. Türkiye’de de İdefix ve D&R ile anlaşan Kobo, eğer Kobo Plus abonelik sistemini Türkiye’ye getirirse başka bir şirketle çalışır mı sorusu ise cevaplanmayı bekleyen bir soru.

Kobo Plus Nasıl Çalışıyor?

Kobo Plus, tıpkı Spotify servisi gibi çalışıyor. Servisin arşivindeki tüm kitapları, dilediğiniz gibi indirip kullanabiliyorsunuz, aboneliğiniz süresince, kitap sizde kalabiliyor; ancak abonelik süreniz bittiği andan itibaren, Kobo Plus ile okumakta olduğunuz kitaplar da uygulamalarınızdan ve e-kitap okuyucu cihazınızdan kayboluyor. Senkronizasyon yöntemiyle gelen kitaplar, aynı senkronizasyon ile gidiyor yani.

Kobo Plus servisini Android’de ve iOS işletim sistemli cihazlarınızda, resmi uygulama aracılığıyla; Kobo e-kitap okuyucularınızda ise yine Kobo Store aracılığı ile kullanabiliyorsunuz.

Servisin şimdilik sadece Hollanda ve Belçika’da çalıştığını bilmekteyim. Kobo Plus ile ilgili detaylara göz atarken, servisin arşivine de biraz göz attım, yaklaşık elli adet Türkçe kitaba rastladım. Muhtemelen Bol.com ile Kobo Rakuten işbirliği başarıya ulaşırsa; yakın zamanda bu e-kitap abonelik servisini Türkiye’de de görebiliriz. Elbette, bunun için öncelikle yayıncılarla anlaşmak, sonrasında da e-kitap arşivini Türkçe olarak büyütmek gerekiyor.

Son olarak, aboneliğin fiyatının aylık 10 Euro olduğunu da belirteyim.
Sevgiler.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply