Kobo vs Kindle


Kobo vs Kindle, belki de pek çok insanın e-kitap okuyucu almadan önce araştırdığı konulardan bir tanesi. İki markanın farklılıklarını ve avantajlarını, birkaç madde akabinde size açıklamaya çalışacağım.

Aslında, uzun süredir bu yazıyı yazma niyetim vardı ancak hem uğraştırıcı hem de pek çok alana yayılması hasebi ile, sürekli ertelemek durumunda kalmıştım. Kobo ve Kindle karşılaştırmasını, herhangi bir cihazı işin içine katmayarak yapmaya gayret edeceğim. Yani, bir nevi marka karşılaştırması ve markaların cihazlara sunduğu genel özelliklerin karşılaştırmasını içeren bir yazı olacak. Bu yazıyı, aşağıdaki 5 kategoriye yaymaya gayret edeceğim.

 1. Arayüz / Yazılım
 2. Desteklenen Formatlar
 3. Donanım
 4. Kütüphane
 5. Garanti Kapsamı
 6. Sonuç

Arayüz / Yazılım

Kobo vs Kindle konusunun ilk başlığı ve karşılaştırma kategorisi kesinlikle arayüz olmalı diye düşünüyorum. Zira, birbirine benzer gibi görünse de, aslında birbirinden oldukça farklı iki arayüze sahibiz.

Kindle e-kitap okuyucu cihazların arayüzüne baktığımız vakit, görebildiğimiz şey kesinlikle sade bir arayüz olduğu. Yukarıdaki menüde toplanan seçenekler ve ayarlar, kesinlikle ana sayfaya taşınmamış ve ana sayfada sadece kitapların olduğu dizininiz ve çevrimiçi kütüphane hizmeti de gören bir Amazon sayfası mevcut. Buraya girerek, Amazon’dan kitap satın alabilmeniz mümkün. Oldukça seri çalışan ve metin okumalarında da işini oldukça iyi yerine getiren bir yazılım – arayüz ikilisine sahip olan Amazon Kindle cihazları, bugüne kadar ufak dokunuşlar dışında bu arayüzde önemli bir tasarım ya da performans güncellemesine imza atmadı. Zannımca, çok gerek de yok. Şu an, bir e-kitap okuyucuya göre Kindle cihazları oldukça iyi bir performansa ve görünüme sahip yazılımı içerisinde barındırıyorlar.

Kindle Oasis ve Kobo Aura ONE Arayüz Karşılaştırması
İki arayüzün de kendine has bir tasarımı mevcut.

Kobo tarafında geldiğimizde ise; Windows 10’da da vakti zamanında gördüğümüz ve hâlâ kullanılagelen Metro tasarımın hakim olduğunu görebiliyoruz. Kutucuklu görünüm adını da verebileceğimiz bu görünümde; ana sayfada her şeye erişebilmeniz amaçlanmış ve bu da oldukça hoş bir görünüm sağlıyor. Karışık gibi görünse de, kısa zamanda bu arayüze de rahatlıkla alışabiliyorsunuz. Ayrıca, istatistiklerinin de hayli hoş olduğunu söylememiz gerekiyor. Bu özellik, bana dönem dönem şevk sağlayabiliyor. (:

Kobo arayüzünde metin okuma deneyimi, formata göre değişmekle beraber, oldukça yeterli denebilir. Arayüzün özellikle yeni modellerde bazı sorunlara yol açtığını görmüştük ve kullanıcıların çoğu sırf bu sebepten bir güncelleme talep etmişlerdi yazılım için ancak, özellikle 6 inçlik cihazlarda, iyi bir performansa sahip arayüzün bulunduğu söylenebilir.

İki yazılım da, kitap okumak için yeterli özellikleri kapsıyor. İki yazılımın da içerisinde sözlük, çevrimiçi kelime arama ve benzeri özellikler mevcut. Kısacası, performans konusunda Kindle cihazlarda bugüne kadar herhangi bir yazılım sorununun gündeme gelmemesi; onu bir adım öne çıkarsa da, Kobo cihazlar da oldukça yeterli.

Desteklenen Formatlar

Kobo vs Kindle konusunun ikinci en önemli noktası, elbette Türk okuyucuları çokça ilgilendiren, format konusu. Özellikle Türkiye de dahil olmak üzere dünyada, inanılmaz bir PDF kaynak yoğunluğu mevcut. Ancak, e-ink teknolojisi ile tasarlanan E-kitap okuyucu cihazlar, genelde PDF dosyaları için değil, daha çok EPUB ve MOBI gibi gerçek e-kitap formatları için tasarlanıyorlar. Dolayısı ile PDF okumaları bu yönde biraz “sakat” bir hal alabiliyor. Elbette, PDF dosyasının kalitesine göre değişmekle birlikte, bu cihazlar iyi bir okuma deneyimi de sunabiliyorlar.

Kobo, desteklenen formatlar konusunda epey uzun bir listeye sahip.

 • Kitaplar: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI
 • Belgeler: PDF
 • Görseller: JPEG, GIF, PNG, TIFF
 • Metinler: TXT, HTML, RTF
 • Çizgi Romanlar: CBZ, CBR

Kindle tarafında ise, özellikle E-kitap formatları konusunda desteğin kısır olduğunu söyleyebiliriz. Bu, Kindle’ın kendi politikasından kaynaklı bir durum.

 • Metinler: DOC, DOCX, HTML, RTF.
 • Kitaplar: MOBI
 • Belgeler: PDF
 • Görseller: JPEG, GIF, PNG, TIFF

Kobo vs Kindle’ın format desteği konusunda söyleyebileceğimiz çok bir şey yok. Kobo, hemen her zaman desteklenen formatlar konusunda bir adım önde olurken, Amazon Kindle cihazların politikasından ötürü bir adım geride olduğu söylenebilir belki. Ancak, onun da çok önemi var mı bilemiyorum. (:

Donanım

Donanım tarafında iki marka da oldukça iyi işler başarıyor. Özellikle Kobo’nun son hamlesi olan ComforLight PRO teknolojisi ile birlikte, gözler için sağlıklı ışıklandırma konusunda yeni bir devre girmiş olabiliriz. Geceleri, sağlıklı bir okuma deneyimi sunması ile birlikte aynı zamanda saatle birlikte kendisini otomatik ayarlayabilen bu sistem, Kobo cihazların belki de en büyük avantajlarından biri olacak. Ancak, Kindle cihazların 4-6-8 ledli ışıklandırma sistemleri de azımsanamayacak kadar iyi.

Kobo Aura One Comforlight PRO Teknolojisi
Kobo Aura One modelinin Comforlight PRO ışıklandırma sistemi: Akşam Üzeri.

Bunun dışında her yıl çıkardıkları modellerde hemen hemen aynı donanımları kullanan Kindle ve Kobo cihazları, belki de batarya konusunda bir değerlendirmeye alınabilirler. Batarya değerleri genellikle modelleri üzerinden “aynı” olan bu iki markalardan Kindle, kılıflarına önümüzdeki yıllarda tıpkı Oasis’te yaptığı gibi ek bir şarj kiti yerleştirmeyi düşünüp, bunu kalıcı hale getirebilir. Bir yandan Kobo’da ise; batarya sorunları boy göstermeye başlamıştı ancak bunun yazılım ile ilgili olduğu düşünülüyordu.

Cihazlara değil de markalara baktığımızda, iki markanın da genel olarak donanım yönünden herhangi bir sıkıntısı olmadığını, hatta Kobo’nun ışık teknolojisi ile bir adım daha önde olduğu söylenebilir.

Kütüphane

Kobo vs Kindle konusunun en ilgi çeken kısmına geldik sanıyorum. Kütüphane erişimi, hemen hemen tüm e-kitap okuyucu cihazların içerisinde, kendi mağazaları kapsamında bulunan / verilen bir destek. Yurtdışında, Public Library denen sistem ile kitaplar e-okuyucu cihazlara ödünç olarak eklenebilse de; bizim ülkemizde bu henüz mevcut ve mümkün olmuyor. Bu koşullar altında değerlendirdiğimizde ise, iki markanın da farklı özelliklerine göz atmamız, farklı avantajlarının olması, mümkün.

Kindle kütüphanesi, Amazon’un Kindle Store olarak sunduğu bir mağaza ve içerisinde milyonlarca kitap var. Bugünlerde gittikçe genişleyen portföyü ile, kısmen Türkçe kitapları da içerisine alan bu elektronik kitap mağazasında, dilediğiniz kitabı, dönem dönem indirimlerle oldukça ucuza alabiliyorsunuz. Öyle ki, Kindle Store üzerinde her ay ciddi indirimler, pek çok kitapta yapılıyor. 2 dolara yahut 2 dolardan daha düşük bir fiyata sahip olabileceğiniz, yüzlerce kitap var. Bunun dışında, yine yabancı dilde olmak üzere Kindle Store yahut Amazon üzerinden ücretsiz kitaplar da edinebilmeniz mümkün olabiliyor. Amazon, her ay “Free E-Books” rafını yeniliyor, takip etmenizde fayda var.

Kobo Reading Life Sistemi
Kobo, Reading Life sistemi ile Goodreads’e güçlü bir rakip oluşturmuşa benziyor.

Kobo kütüphanesi ise; daha farklı bir anlayışa sahip zira Kobo Türkiye girişimi bu konuda büyük bir etken olarak sahneye çıkıyor. Kobo Türkiye, bildiğiniz gibi Türkiye’nin iki büyük gücü ile kendi gücünü bir araya kattı ve büyük bir arşivi bir anda kendi içerisinde bulundurmaya başladı. D&R ve İdefix sanal kütüphanelerini kendi içine alarak büyük bir avantaj yakalayan ve Türkiye’de E-kitap sektörüne hakim olan Kobo’nun sanal mağazasında, binlerce Türkçe E-Kitap bulabilmeniz, satın alabilmeniz mümkün. Kobo tarafında Türkçe kitaplarda pek indirim bulunmasa da, yabancı dildeki pek çok kitapta dönem dönem büyük indirimler görebilmeniz mümkün. Bunun dışında tıpkı Amazon Kindle Store’da olduğu gibi ücretsiz e-kitap bölümü de mevcut.

İki markanın da arşivi oldukça geniş. Amazon tarafında bu durumu %95 gibi bir boyutta yabancı dildeki kitaplar oluştururken, Kobo Türkiye hamlesi ile birlikte Türkçe kitapların da önemli bir kısmına sahip. Dolayısı ile Türkçe kaynaklar konusunda Kobo, bir adım önde.

Garanti Kapsamı

Kobo vs Kindle yazısında, sanıyorum son madde bu olmalıydı. Zira, iki tarafta farklar olduğu aşikâr.

Amazon, sadece Kindle cihazlarında olmamakla beraber hemen hemen tüm cihazlarda; oldukça cömert bir anlayışa sahip ve kullanıcı hatası ile bozulan cihazlarda dahi, direkt olarak bir defaya mahsus olmak üzere değişim yapabiliyor. Üstelik, bunu ürün göndermediği ülkelerde herhangi bir Amazon cihazına sahip olanlar için bile yapıyor.

Ancak Kobo tarafında, özellikle Kobo Türkiye tarafında şikayetler çok fazla. D&R mağazalarından alınabilen Kobo cihazları, başlangıçta ya da bir dönem sonra sorun çıkardığında; D&R mağazalarının tutumunu eleştiren, internet üzerinde pek çok yorum ve gönderi mevcut. Dolayısı ile bu konu Türkiye’ye henüz giriş yapmış bir marka için oldukça can sıkıcı.

Garanti kapsamı konusunda yapılan karşılaştırmada, Amazon’un kesinlikle birkaç gömlek üstün olduğu söylenebilir.

Sonuç

İki marka da hem kendine has, hem de ortak olan pek çok özelliğe sahip. Ben, elimden geldiğince gözlemlerim sonucunda bir değerlendirme ve inceleme yapmaya çalıştım. Karar, her zaman olduğu gibi size kalmış ve hangi markayı tercih etmeniz gerektiği her zaman söylüyorum, ihtiyaçlarınıza göre değişmelidir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Can

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More From: E-Kitap Okuyucu Cihazlar

DON'T MISS

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format