Nasıl: Instapaper – Kindle İlişkisi ile Rahat Okuma

0

Instapaper – Kindle ilişkisi, benim en sevdiğim ilişkilerden bir tanesi. Bir “daha sonra oku” uygulaması olan Instapaper; geçtiğimiz günlerde Premium özelliklerinin tüm kullanıcılar için “ücretsiz” olduğunu duyurduktan sonra, bu ilişki daha da sağlam bir hâl aldı demek doğru olur.

Instapaper Premium ücretsiz
Instapaper, Premium üyelik avantajlarının ücretsiz olarak bütün üyelere sunulacağını resmi blogu üzerinden açıkladı.

Mobil yahut masaüstü cihazınızda bir yazı okuyorsunuz ve zamanınız yok; yahut yazı çok uzun ve gözünüzü yoruyor. Bunu Kindle cihazınıza göndermek için ne yaparsınız? Muhtemelen bir Word dosyası oluşturup, cihazınıza usb kablosu aracılığı ile göndermek istersiniz. Ancak, Instapaper sayesinde buna pek de gerek kalmıyor. Instapaper, Kindle işbirliği sayesinde direkt olarak kaydettiğiniz yazı Kindle cihazınıza da senkronize olabiliyor.

Aslında, Instapaper yüklü olan bütün cihazlara senkronize olabilen, uygulamaya kaydettiğiniz yazı; Kindle cihazınıza dışarıdan gönderilmek durumunda zira e-kitap okuyucuda uygulama mevcut değil. Ancak uygulamada yazılarınızı cihaza göndermeniz için bir ayar menüsü oluşturulmuş.

Instapaper’dan Kindle’a Yazı Göndermek

  1. Öncelikle, uygulamaya web sitesinden yahut mobil cihazınızdaki Instapaper uygulaması üzerinden kaydolmamız gerekiyor. Sonrasında ise önerim hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız, mağazadan masaüstü cihazlarınız için tarayıcı içi uygulamayı da indirmeniz (Bu işlemleri masaüstü yahut dizüstü bilgisayarınızda yapmanızı tavsiye ediyorum).
    1. Chrome tabanlı pek çok tarayıcı için de, Safari için de Instapaper uygulaması mevcut.
  2. Sonrasında yapmanız gereken işlem https://www.instapaper.com/user/kindle sayfasını ziyaret ederek “Kindle” sekmesine gelmek.
  3. Burada, size bir mail adresi verilecektir. Bu mail adresini, Amazon sayfasından Kindle cihazınıza dair ayarlar bölümüne girerek “Approved Personal Document E-Mail List” bölümüne eklemeniz gerekiyor. Yani, bu mail adresinden -dolayısıyla uygulamadan- gönderilecek yazılara bu yolla izin vermiş olacaksınız.
  4. Verdikten hemen sonra, kendi Kindle mail adresinizi de Instapaper’ın Kindle sayfasında “Your Kindle E-mail Adress” bölümüne girmeniz gerek.
  5. Ardından “Save Kindle Preferences” diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri başarı ile tamamladıysanız, bundan sonra Instapaper – Kindle ilişkisini tanımlamış da olacaksınız ve Instapaper’daki bütün yazılarınız direkt olarak Kindle cihazınıza senkronize olacak.

Bol görselli bir yazı olmasını isterdim, özellikle adım adım maddeleri açıklarken ancak ben önceden bir senkronizasyon işlemini zaten tamamladığım için, yeniden ayarlama bölümüne erişemedim. Dolayısıyla, sizlere görseli az bir rehber hazırlamış oldum, bunun için üzgünüm.

Instapaper – Kindle ilişkisi, pek çok konuda sizlere yardımcı olabilir. Özellikle web’de okumanız gereken uzun makaleleri Instapaper’a kaydederek direkt Kindle cihazınızda bulabilir, rahatlıkla bu metinleri e-ink teknolojisi sayesinde gözünüz bozulmadan okuyabilirsiniz.

İşlemlerle herhangi bir aksaklık yaşarsanız, yorum bölümünde bildirin, yardımcı olmaya çalışayım.
Görüşmek üzere.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply