Nasıl Yapılır: Kindle Yazılım Güncelleme

0

Amazon’un en çok satılan ürünlerinden Kindle e-kitap okuyucu, tüm modellerine yönelik sık sık yazılım güncellemeleri gerçekleştirebiliyor. Günümüzde, bu güncellemeler elbette otomatik olarak tüm Kindle modellerine, dönem içinde entegre edilebiliyor ancak sabırsız ve bekleyişten pek de hoşlanmayan bir millet olduğumuz, malûmunuz. Bu yazımda, sizler için Kindle yazılım güncelleme işlemini nasıl “elle” yahut başka bir deyişle “manuel” yapabileceğinizden bahsedeceğim. Siz de, Kindle cihazlarınızın geç güncellenmesinden şikâyetçiyseniz, Kindle yazılım güncelleme işini kendiniz beş dakika içerisinde halledebilirsiniz.

Kindle Yazılım Güncelleme Sayfası

Uygulamanız gereken adımları, aşağıda tarafınıza ayrıntılı bir biçimde aktaracağım. Anlamadığınız her şeyi yorum bölümünde tarafıma aktarabilirsiniz.

 1. Öncelikle, Amazon’un Kindle ve Fire cihazları için yayınladığı tüm güncellemeler, “Fire & Kindle Software Updates” sayfasında bulunur. Dolayısıyla, e-kitap okuyucu cihazımıza dair güncellemeyi de bu sayfadan edineceğiz. Yukarıda sayfadan bir ekran görüntüsü sundum, sayfada aşağıya doğru indiğinizde böyle bir görüntüyle karşılaşacaksınız.
 2. Buradan, cihazınızı tespit etmeniz ve cihazınıza dair sayfaya ulaşmanız gerekiyor.
 3. Sayfaya ulaştığınızda, cihazınıza dair son yazılım sürümünün notları, sürümün getirdiği yenilikler ve pek çok şeyden bahsedilen bir metin bulursunuz. En aşağıda ise “Download software update” bağlantısı mevcuttur.
 4. Tıkladığınızda, Amazon sunucularından muhtemelen “.bin” uzantılı bir dosya, e-kitap okuyucu cihazınızın güncellemesi için indirilecektir.
 5. Dosya indirilme süreci başarıyla geçildikten sonra, USB aracılığı ile Kindle e-kitap okuyucu cihazınızı, bilgisayarınıza bağlayınız.
 6. Bilgisayarınızda, Kindle yazılım güncelleme işlemi için indirdiğiniz dosyayı; Kindle cihazınızın ana dizinine aktarınız. Herhangi bir klasöre aktarmanıza gerek yoktur.
 7. Aktarım başarıyla tamamlandıktan sonra, USB kablosu ile bağladığınız cihazınızın bilgisayarla bağlantısını kesiniz.
 8. Kindle e-kitap okuyucunuzu açtıktan sonra, settings (ayarlar) sekmesini bulunuz.
 9. Burada, device options (cihaz ayarları) sekmesine giriş yapınız.
 10. “Update your Kindle” seçeneğinin soluk değil, aktif olarak belirmesi gerekmektedir. Tıklayınız.
 11. Bu işlemden sonra, Kindle yazılım güncellemesini yapmaya başlayacaktır.

Yukarıdaki adımları sağlıklı bir şekilde uyguladıysanız, güncellemeyi Kindle cihazınız çok kısa sürede halledebilecektir. Güncelleme boyunca, cihaz kendini açıp kapatabilir, herhangi bir endişeye lüzum olmadığını da ek olarak belirteyim.

Umuyorum yeterince açık bir yazı olmuştur.
Görüşmek üzere.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Leave A Reply