PDF to EPUB Dönüştürme İşlemi: Nasıl Yapılır?


PDF to EPUB işlemi nasıl yapılır?

Tüm dünyada e-kitap furyası devam ediyor ancak format konusunda sıkıntı yaşandığı kuşkusuz bir gerçek. Kobo ve Kindle gibi cihazlar, sorunsuz olarak pek çok formatı açabilirken; bu e-kitap okuyucuların PDF dosyası görüntülemede sürekli sıkıntı çıkardığını bilmekteyiz; bu sebepten genelde PDF to EPUB işlemine ihtiyaç duyulabiliyor. Ben de, Kindle cihazım üzerinden PDF formatında kitap okumak istediğimde, genelde yatay okuyorum çünkü Kobo e-kitap okuyucuların yazılımında olduğu gibi kenarları kırpma özelliği olmuyor. Kobo üzerinde yapılan yazılım güncellemeleri, PDF okumayı biraz daha elverişli hale getirdi ancak Amazon Kindle cihazlarında böyle bir atılıma hâlâ rastlayamadık.

Pek çok insan, PDF to EPUB işlemini otomatik olarak bir program aracılığı ile yapmak ister; ancak genelde, OCR hatası dediğimiz harf hataları ve elbette pek çok biçim hatası karşımıza çıkar. Bunların sebebinin ne olduğunu, özellikle acemi olan ve online sitelerden PDF dosyasını EPUB’a çevirmek isteyenler bilmezler.

PDF to EPUB Dönüştürme İşleminde Neden Harf Hatası ile Karşılaşırız?

Sadece harf hatası olsa keşke, dediğinizi duyar gibiyim; evet, pek çok hatayla karşılaşmanız mümkündür ve bunun en büyük sebebi; PDF dosyasının bir e-kitap formatı olmamasından ötürüdür. Bakıldığında, text tabanlı ya da görsel tabanlı fark etmeksizin, herhangi bir PDF dosyasını, herhangi bir formata dönüştürmek; bu sebepten tarafınıza hatalarla dolu bir dosya verir. Örneğin, EPUB ve MOBI dosya formatları, birer e-kitap formatıdır ve bu formatların oluşturulmasında kullanılan yöntemler birbirine çok yakındır; ancak PDF, bunlardan bir tanesi değildir, hatta yanından dahi geçmez. Ancak tarama için şüphe yok ki en iyi yöntem hâlâ PDF, e-kitapların genel olarak PDF uzantılı gelmesinin sebebi de bu.

PDF to EPUB Dönüştürme Programları Var mı?

PDF to EPUB işlemini, Türkçe karakter hatası almaksızın, tek bir programda yapabilir miyim? Elbette, yukarıdaki soru bu şekilde de sorulabilir; cevap vereyim, mümkün, ancak zahmetli bir işlemdir, yani; otomatik olarak, EPUB to MOBI işleminde gördüğünüz gibi saniyeler içerisinde bir dönüşüm gerçekleştirmeniz imkansızdır. Kısaca, epub converter var var olmasına da; PDF’i EPUB’a sağlıklı dönüştürebilen herhangi bir converter bulabilmeniz şimdiki teknoloji ile imkansız görünmektedir.

Elbette, teknolojinin son yıllarda çok hızlı geliştiği söylenebilir ve önümüzdeki yıllarda bu dönüşümleri tamamı ile otomatik yapmamız da mümkündür.

PDF to EPUB Dönüştürme Nasıl Yapılır?

PDF dosyasının EPUB’a dönüşümü için, OCR hatası olmaksızın bir dönüşüm işlemi gerçekleştirmek gerekir. Bu arada, kısa bir açıklama yapayım; OCR hatası dediğimiz olay, örneğin “r” ve “ı” harflerinin bir kelimede bir araya gelmesi ve dönüşümde algılanamadığından bitişik gösterilmesi olayıdır. Örneğin, “arkadaşları” yazan bir PDF dosyasını otomatik olarak EPUB’a dönüştürmek istersek özellikle clearscan olmayan taramalarda bu kelime “arkadaşlan” olarak çıktı verir.

Bu sebepten, öncelikle kitabı ayıklamak gerekir.

1. Adım: Abby Fine Reader

Eskikitaplarim adlı sitenin, sanıyorum şu sıralar kapandı, kitap tarayanın takım sandığı adında bir kategorisi mevcuttu ve bu yöntemi, orada öğrenmiştim. Sizlere, en başta bir video sundum ve bu videoda anlattığım şeyleri çok daha detaylı bir şekilde görebilmeniz mümkün.

Abby Fine Reader ile ilk adımda PDF dosyasını taramamız gerekmektedir. Tarama ve ayıklama işleminden sonra, ikinci adıma geçilir.

2. Adım: OCR Hatalarını Tespit Etmek

Abby Fine Reader’da sayfaların tanınıp tanınmadığını kontrol ettikten hemen sonra yapmanız gereken işlem, OCR hatalarını tespit etmektir. Ben bunu videoda gösterildiği gibi; PDF dosyasını “HTML” olarak çıktı alıp, Word’de yapıyorum. Ayrıca font ve dipnot düzenlemeleri yaparak çok daha düzenli bir dosya oluşturuluyor böylece. OCR hatalarını tamamıyla tespit ettikten sonra, bu HTML dosyasını EPUB ya da MOBI’ye (aslında, dilediğiniz formata) dönüştürebiliriz.

3. Adım: Dosyayı EPUB ya da MOBI Formatına Dönüştürmek

PDF to EPUB işleminde son adım, Calibre ya da Sigil ile yapılabilir. Sigil artık geliştirilmediği için ben Calibre tercih ediyorum. Bakıldığında, Türkçe karakter sorunu ve OCR hatası olmaksızın düzenlediğiniz HTML dosyasını Word üzerinde kaydettikten hemen sonra; Calibre’ye sürükleyip, sonrasında Calibre’de EPUB formatına dönüştürebilirsiniz.

Elbette, kapak ve detayları da Calibre üzerinden eklemeniz mümkündür.

Görülebileceği gibi, PDF to EPUB ya da PDF to MOBI işlemi aslında oldukça zahmetli; ancak alıştığınızda kısa süre içerisinde halledebileceğiniz bir işlem. Tarafınıza aktardığım video da bu işin ehli olarak sayabileceğim biri tarafından hazırlandı.

Hızlandırarak, anlattığım bütün meseleleri kısa sürede anlayabilmeniz mümkündür. Uzun olması, gözünüzü korkutmasın.

PDF to EPUB işlemi, zaman zaman insanlara çokça eğlenceli gelen bir dönüştürme işlemi. Siz de, Kindle ya da Kobo e-kitap okuyucularınız için dilediğiniz formatta e-kitaplar yaratabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

Can

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like

More From: Calibre

DON'T MISS

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format