Ön İnceleme: reMarkable E-Kitap Okuyucu

1

Herkese merhaba. Bugün, benim ön inceleme itibari ile çok beğendiğim ve ciddi ciddi almayı düşündüğüm bir cihazı sizlere tanıtacak, elimden geldiğince verilen özellikleri günümüz cihazlarına göre karşılaştırarak harmanlamaya gayret edeceğim. Cihaz, Norveç menşeili bir firmanın ilk e-kitap okuyucusu reMarkable.

Epub ve PDF dosyalarını destekleyen reMarkable, şu sıra ön sipariş safhasında ve indirimli olarak fiyatı 379 Dolar olarak belirlenmiş. Daha önce bu minvalde olan tek cihaz, bildiğiniz gibi Sony DPT S1 modeliydi. Sony’nin e-kitap okuyucu sektöründen ayrılması sonucunda bu cihazın da üretimi geçtiğimiz aylarda durdurulmuştu. Bir süre önce yeniden siparişe açıldı ancak sonrasında, tamamı ile bittiği duyuruldu. Dolayısıyla, şu sıra Sony DPT S1 alamadığınıza göre, reMarkable’ın iyi bir alternatif olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz.

Cihaz, 10.3 inç boyutunda ve bir e-kitap okuyucu için oldukça büyük. Bu sebepten, bu cihazı sadece bir e-kitap okuyucu olarak değerlendirmiyoruz. İçerisinde hem not alıp, hem çizim yapabileceğiniz; özellikle PDF okumaları için biçilmiş kaftan olan reMarkable; Carta E-ink ve Canvas teknolojisi ile üretilmiş. Ekran bazında, bugüne kadar üretilmiş en iyi “e-ink bazlı ekran” olduğunu iddia eden şirketin bu konuda yanıldığını söylemek biraz zor.

Kalemle çizim yapıldığında yahut yazı yazıldığında tepkime süreleri, özellikle tanıtım videosunda dahi çok az gecikme gösterebiliyor. Ancak bir e-kitap okuyucu donanımına göre, ekranı da değerlendirecek olursak bu tepkime süresinin anlaşılabilir olduğunu görebiliriz.

Kâğıttan ilham alarak üretilen en güzel araçlardan bir tanesi olan e-kitap okuyucuların farklılaşması, beni sevindiren bir etken. Özellikle Kindle Oasis ve Kobo Aura ONE cihazlarına göz attığımızda, bu cihazların donanım / özellik bazında değil de, tasarım bazında bizlere bir şeyler kattığını görebiliyoruz -ışık ve bataryalı kılıf farklarını saymazsak- ancak reMarkable, hem donanım hem tasarım; hem de işlevsellik bazında bize pek çok şey katıyor.

Cihaz, 512 MB Ram ile desteklenmiş ve 8 GB dahili hafızası mevcut. Harici bir hafıza kartının takılamaması, cihazın en olumsuz yönlerinden zira her ne kadar Cloud desteği ile gelse de ve dosyaları bu cloud üzerinden alabilsek & saklayabilsek de; cihaza yönelik bir SD kart çok daha iyi olurdu.

Fiyata gelirsek, reMarkable aslında fena bir fiyatla gelmiyor; özellikle ön sipariş safhasında ancak sonra oluşacak etiket fiyatı fazlasıyla pahalı. Yine de, düşünürseniz cihazın iyi bir Sony DPT-S1 alternatifi olduğunu belirtmem ve kalemiyle, desteklediği formatlarla ufak bir fark ve avantaj yarattığını söylemem mümkün.

Çok daha detaylı bir incelemeyi eğer cihaza sahip olabilirsem şu öğrenci halimle, yapmak istiyorum ancak tersi bir durumda; yine detaylı inceleme videolarını izleyip tarafınıza bir şeyler karalayacağım bilgi sahibi olmanız için.

Cihazın resmi sayfası: https://getremarkable.com/

Görüşmek üzere.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

1 Yorum

  1. Herşey iyi güzel de, ülkemize göndermiyorlar ki.
    Satın Almak istediğimizde bile, gönderim yapılan ülkeler içinde Türkiye yok.

    Keşke bi şekilde ulaşabilsek.

Leave A Reply