Sony DPT-RP1 ile E-Kitap Okuyucu Sektörüne Geri Dönüyor

1

Sony, uzun süredir e-kitap okuyucu cihaz sektöründe olmayan bir marka. Bilindiği gibi, markanın son e-kitap okuyucusu –hatta, PDF okuyucu dersek çok daha doğru olacaktırSony DPT-S1 modeliydi. Bu modelin ardından tam üç yıl geçti, dönem dönem e-ticaret mağazalarında görebildiğimiz bu cihazın “sıfır ürün” stokları tükendi denebilir. Hatta, artık bu ürünler “dijital kağıt tablet” olarak adlandırılıyorlar. Hem üzerine yazı yazılabildiğinden kağıt israfını azaltıyor hem de dilediğiniz dökümanı rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda tekrar e-kitap okuyucu üretip üretmeyeceği sorusunu yanıtsız bırakan, hatta tamamıyla bu sektörden çekildiği düşünülen Sony’den geçen hafta ilginç bir hamle geldi. Şirket, önümüzdeki aylarda Japonya merkezli olarak Sony DPT-RP1 kod adlı cihazını satışa sunacak. Bu cihaz, tıpkı size geçtiğimiz yazılarda bahsettiğim gibi; 2017 yılının trendlerinden büyük ekranlı bir e-kitap okuyucu yahut dijital kağıt tablet olacak. Bu yazıda, ufak bir tanıtım yapmaya gayret edeceğim; inceleme ise elbette sonraki yazılarda gelecek.

Sony DPT-RP1 Elektronik Kağıt Tablet

Cihaz henüz çıkmamış olmasına rağmen, heyecan hemen herkes için dorukta zira Sony’nin DPT-S1 modeli üç yıl önce üretilmiş olmasına rağmen bugün hâlâ aranıyor. 13,3 inçlik boyutu ile Sony DPT-RP1 dijital kağıt tablet ürününün bu kez esnek bir tasarımının olması ve güçlü bir donanım ile gelmesi muhtemel. 207 PPI bir çözünürlükle geleceği kesinleşen cihazda, kesinleşen bilgiler arasında bir de 2200×1650 çözünürlük değeri mevcut. 16 GB dahili hafıza ile karşımıza çıkacak olan Sony DPT-RP1; yaklaşık 10.000 PDF dosyasını rahatlıkla içerisinde bulundurabilecek ve görsel ağırlıklı PDF dosyaları için de geliştirilmiş bir donanımı kendi içerisinde bulunduruyor gibi görünüyor.

Cihazda kesinleşen özelliklerden bir tanesi de, ekranın bölünebilir olması. Bir adet kalemle gelecek olan Sony DPT-RP1 üzerinde bölünmüş ekranda hem okuma yapıp hem de notlar alabilmeniz sağlanıyor. Cihaz üzerinde dosya transferlerini dilerseniz NFC, dilerseniz Bluetooth üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlk olarak Japonya’da satışa çıkarılacak olan Sony DPT-RP1 modeli; yüksek ihtimalle Avrupa ülkelerine de gelecek ancak Türkiye’de satışı yapılır mı, bu konuda fikir sahibi değilim. Bildiğim kadarıyla Sony DPT-S1 cihazının da Türkiye’de satışı resmi olarak gerçekleşmemiş ve üçüncü aracı kişiler tarafından bu cihazlar Türk müşterilere sunulmuştu. Yine, böyle bir durumu DPT-RP1 modelinde de görebiliriz.

Sony DPT-RP1 modelinin fiyatı, Japonya’da 720 Dolar olacak ve cihaz 5 Haziran‘dan itibaren satılmaya başlanacak. Aşağıda, bir de modele özel Sony Japonya tarafından hazırlanmış tanıtım videosu mevcut. Aksiyon halindeyken, cihazın ne gibi meziyetleri olduğunu görebilirsiniz.

Share.

About Author

Hemen her şeye meraklı insan müsvettesi.

1 Yorum

  1. Sony guzel cihazlar uretiyor ama isimlendirmeleri felaket sayilacak derecede kotu. Akilda kalici isim uretemiyorlar. Amazon’u gecememmesinin temel neeni magazasindan ote biraz da isimlendirme zaten. Kindle, Touch, Paperwhite, Oasis gibi akilda kalici bir tane isim cikaramiyor mu bu adamlarin reklam servisi. Madem bulamiyorsunuz alin benden size isim, inklet olsun yeni cihaziniz. Ink screen + tablet. 😀 😛

Leave A Reply